داشبورد مدیریتی

داشبورد مدیریتی چیست ؟

با توجه به نزدیک بودن مفاهیم داشبوردهای مدیریتی و ابزارهای گزارش‌ساز، سعی کردیم به صورت سرفصل وار تفاوتهای بین دو ابزار داشبورد مدیریتی و گزارش را بررسی نماییم.به لحاظ ظاهری داشبورد مدیریتی ، نمایش گرافیکی اطلاعات شاخصهای (KPI) مورد نیاز مدیران را تامین می کند. به بیان دیگر، مهمترین بخش یک داشبورد مشخص شدن شاخص مورد نیاز مدیران سازمان است که پس از مشخص شدن آنها، معمولا در یک صفحه گرافیگی وضعیت موجود قابل نمایش می باشد. با مشاهده داشبورد، آگاهی کاملی از وضعیت شاخصها به مخاطب قابل ارائه است. تفاوت تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش این است که گزارشهای آماده و یا گزارشهایی که توسط ابزارهای گزارش ساز ساخته می شود، جزئیات و ریزاطلاعات فرایندهای سازمان قابل ارائه است و البته با نگرش MIS نوشته میشود. در صورتیکه داشبوردها با نگاه knowledge base تهیه می‌شود.

نگاه BI (هوشمند سازی یا Business Intelligence) داشبوردها از دیگر تفاوتهای بارز آن با گزارش ساز است. در داشبوردها امکان پیش بینی (forecasting) با تغییر پارامترهای داشبورد وجود خواهد داشت. مثلا با تغییر منابع پروژه شاخصهای پیشرفت فیزیکی با ریالی پروژه چه تغییری می کند و یا با تغییر مقادیر شاخصهای فروش، وضعیت فروش به چه صورت خواهد شد. در صورتیکه در گزارش ساز وضعیت جاری سازمان با بیان جزئیات صورت می‌پذیرد. هر چند برخی از گزارشهای تحلیلی ممکن است وجود داشته باشد که با آنالیز اطلاعات، برخی پیش بینیها را ارائه دهد ولی این قدرت آنالیز و پیش بینی قابل مقایسه با قدرت پیش بینی و آنالیز یک داشبورد مدیریتی نیست.

معمولا داشبورد از روی گزارش ساخته میشود. بنابراین برای تولید داشبورد بایستی فرایند تولید داده (Data) و سپس تولید اطلاعات (Information) را در نظر داشت. برای آگاهی از هرم تعالی سازمانی اینجا را کلیک کنید.در داشبورد جزئیات وجود ندارد و اولویت با نمایش وضعیت شاخصها است اما در گزارش ساز اولویت با نمایش جزئیات فرایندها می باشد.

ذکر این نکته لازم است که به کمک نرم افزار BPMS ، سطوح مختلف سازمان که شامل Data (که توسط ابزار فرم ساز تولید می شود) ، Information (که توسط ابزار گزارش ساز تولید می شود) و DSS (که با گردش کارهای خبره ایجاد میشود) و داشبوردهای مدیریتی، قابل انجام خواهد بود. همچنین مهمترین نکته در تولید داشبورد مدیریتی صرف نظر از زیبایی ظاهری و رابط گرافیکی مناسب، انتخاب شاخص (KPI) می باشد که توسط تیمی خبره از مالکین فرایندها صورت می پذیرد.

داشبورد مدیریتی چیست

نمونه ای از داشبورد مدیریتی

این مطلب دارای یک نظر است

  1. ناشناس

    اقا خیلی وبسایتتون عالیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *