مدیریت دانش

مدیریت دانش و تولید حافظه سازمانی با نرم افزار bpms

مدیریت دانش چیست؟

مدیریت دانش نگهداری دارایی و اندوخته‌های علمی در جهت استفاده و بهره برداری در کسب و کارهای آینده است. وجود مدیریت دانش به صورت مکانیزه و سیستماتیک شما را در برخورد با مسایل جدید راهنمایی کرده و ریسک خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد. مدیریت دانش می‌تواند شما را از یک سازمان مبنی بر شخص به یک سازمان با دانش و مبتتی بر سیستم تبدیل کند.

همواره یکی از چالش‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها نبود سیستمی در جهت ثبت تجربیات و دانش فنی یا تولید حافظه سازمانی است. در حال حاضر با رشد شرکت‌ها و سازمان‌ها در همه زمینه‌ها و ایجاد روال‌های استاندارد، وجود سیستمی نرم افزاری در جهت ثبت این روال ها بیش از پیش احساس می‌شود. به بیان دیگر ثبت تکنیک‌ها و تاکتیک‌های مربوط به فرایندها در جهت عدم وابستگی به نیروی انسانی و وجود فلسفه سیستم محوری بودن سازمان استفاده از نرم افزار را به نیاز اصلی تکمیل پروسه جرکت به تعالی سازمانی و ایجاد سازمان هوشمند تبدیل می‌کند. از طرف دیگر دسترس پذیری با سرعت بالا نکته دیگری در جهت چابک شدن سازمان است.

مدیریت دانش : ارزش افزوده یک سازمان دانش محور

به کمک نرم افزار مدیریت فرایند کسب و کار کتیبه شما قادر خواهید بود ضمن ایجاد روال‌های مورد نیاز فرایندها و ثبت تکنیک‌ها و تاکتیک‌های مرتبط، دسترسی آسان و سریع به حافظه سازمانی داشته باشید. استفاده از ویژگی وب بیس بودن BPMS کتیبه دسترسی به دریای دانش را مستقل از مکان و زمان در اختیار شما قرار می‌دهد. به بیان دیگر ایجاد حافظه سازمانی با نرم افزار bpms باعث در دسترس بودن اطلاعات و ایجاد یک سازمان چابک می‌شود. نکته دیگر این است که زمان رکود و یا سکون شرکت‌ها بهترین زمان جهت استفاده از این سیستم های فرایندگرا است و مدیران باهوش از این زمان به عنوان یک فرصت در جهت تجهیز کردن و آمادگی در جهت متعالی کردن شرکت خود استفاده می‌کنند.

به طور کلی مزیت یک سازمان مبتنی بر مدیریت دانش و داشتن حافظه سازمانی به صورت تیتروار شامل موارد زیر است:

 • دست‌یابی سریع و راحت به سوابق فرایندهای سازمان مستقل از مکان.
 • کاهش وابستگی به نفرات سازمان.
 • جلوگیری از دوباره کاری با توجه به ثبت رویه ها و تجربیات مرتبط.
 • استفاده مجدد از دانش و تجربیاتی در موارد مشابه.
 • جلوگیری از خطاهای تکراری در انجام کارهای مشابه.
 • تصمیم گیری بهتر در برخورد با مشکلات مشابه.

مطمئنا در آینده ای بسیار نزدیک استفاده از سیستم های نظیر نرم افزار BPMS به عنوان بخشی جدایی ناپذیر و البته تعیین کننده در جهت ایجاد یک شرکت با دانش، چابک و کم هزینه را خواهیم داشت.

این مطلب دارای 2 نظر است

 1. varjavandadmin

  با درود و احترام
  معمولا ثبت تجربیات یک آرشیو هم هست که جنس آن هم می تواند مدرک باشد و هم پروسه های اجرایی. به عنوان مثال تجربه ساخت یک نیروگاه و یا یک موج شکن. در مورد مدارک ، معمولا گردش تکاملی هم مورد نیاز است. البته شباهتها زیاد است و بهتر است با شرکت تماس بگیرید تا جزئیات بیشتر به صورت محاوره ای بیان شود.
  با سپاس

 2. محتبی

  سلام. تفاوت سیستم ثبت تجربیات با نرم افزار آرشیو فنی چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *