داستان نرم افزار BPMS

سناریوی استقرار رویداد گرا نرم افزار BPMS چیست؟

معمولا برای استفاده از نرم افزارهای استاندارد (Standard Package) یک روال و برنامه کلاسیک آماده ارائه میشود. به عبارت دیگر پس از عملیات نصب و آموزش، مطابق با دستورالعملهایی که توسط واحد استقرار  فروشنده تدوین شده، فرایند استقرار نرم افزار صورت میگیرد. به عنوان مثال در حوزه مالی پس از ایجاد دوره مالی و تعریف کدینگها که با توجه به صنعت خریدار صورت گرفته ، نظارت و استقرار نرم افزار صورت میگیرد.

اما در نرم افزار bpms به غیر از عملیات نصب و آموزش کاربری ساخت فرایند، نمیتوان یک روال استاندارد و آماده برای هر صنعت ارائه کرد. چون به طور اساسی توانمندی شرکتها در حوزه های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. به همین دلیل بایستی سناریوی استقرار رویداد گرا در نظر گرفت.

مهمترین دلیل جهت ارائه سناریوی استقرار رویداد گرا، کم کردن مقاوت کاربران در مقابل استفاده از نرم افزار است. برای رسیدن به این هدف بایستی در ابتدا سطح صفر فرایندها در سازمان مشخص شود. با مطالعه و بررسی سطح صفر فرایندها میزان پیچیدگی و البته نفوذ این فرایندها در سطح سازمان مشخص میشود. این میزان پیچیدگی و در عین حال اثربخشی فرایند از بازخوردی که مالکین فرایندها به ما میدهند حاصل خواهد شد. ممکن است مشتری بگوید فلان فرایند اول اجرا شود ولی حتما میزان پیچیدگی و اثر بخشی آنها را در نظر گرفت.

نکته مهم دیگر اجرای فرایندهای ساده در ابتدای استفاده از نرم افزار BPMS است. پس دیگر عامل استقرار رویداد گرا در نرم افزار BPMS انتخاب فرایندهای ساده است. این کار با توجه به اینکه در زمان کم تعداد قابل توجهی فرایند قابل بهره برداری است به لحاظ روانی اثر مثبتی در سازمان میگذارد. ضمن اینکه این اتمسفر مثبت در جهت پیاده سازی فرایندهای پیچیده بسیار کمک خواهد شد. به عنوان مثال شرکت پیمانکاری بود که به شدت در خصوص مکانیزاسیون در حوزه اداری مقاومت میکرد و حتی تجربه ناموفق از استفاده نرم افزار اتوماسیون اداری هم داشت. ولی با مطالعه فرایند متوجه شدیم که ابتدا بهتر است فرایند مهندسی که بسیار مهم و اثر بخش بود را به ترتیب ساده گی اجرا کنیم. مثلا یک بانک اطلاعاتی از صورت وضعیتها و قراردادها گزینه مناسبی بود که با اجرای جو و اتمسفر استفاده از نرم افزار را به نفع مکانیزاسیون تغییر داد. حتی در فازهای بعدی استقرار نرم افزار اتوماسیون اداری هم مستقر شد!

پس میتوان با انتخاب یک سناریوی استقرار رویداد گرا در نرم افزار BPMS ریسک استفاده از آن را کم کرد. به شرطی این سناریو منجر به شناسایی فرایند ساده و با نفوذ در سازمان بشود.

این مطلب دارای 2 نظر است

  1. varjavandadmin

    با درود
    نرم افزار اتوماسیون اداری کتیبه یک نرم افزار آماده است و نیازی نیست با bpms ساخته شود. هر چند bpms کتیبه آنقدر قوی هست که بتوان با آن نرم افزار اتوماسیون اداری ساخت. هر دو نرم افزار در یک محیط هستند و کاملا یکپارچه هستند.

  2. عباس

    این نرم افزار اتوماسیون اداری را با BPMS ساختید و یا نرم افزار آماده و جداگانه از bpms است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *