قیمت تمام شده پروژه با BPMS

محاسبه قیمت تمام شده پروژه ها با نرم افزار BPMS

دلایل زیادی باعث پررنگ شدن فرایند محاسبه قیمت تمام شده پروژه ها در شرکتها وجود دارد. اما عمده دلایلی که این فرایند را یکی از فرایندهای مهم در حوزه مدیریت پروژه میکند شامل موارد زیر است:

 1. با ارائه قیمت تمام شده، مجموعه سود و زیان پروژه قابل رصد است. اینکه پروژه تا چه حدی سود داشته و زیانهای احتمالی آن به چه میزان میباشد. شناخت عوامل هزینه ساز و معرفی پارامترهای مهم در مدیریت ریسک میتواند از خروجیهای این فرایند باشد.
 2. در برخی از پروژه ها که میزان متراژ کارها به عنوان یک آیتم مهم مورد نظر قرار میگیرد مبحث محاسبه قیمت تمام شده هر متر از کار میباشد. در برخی دیگر از پروژه‌ها هم آیتم هایی نظیر دیوارکشی، محوطه سازی و … وجود داشته هزینه های آن به تفکیک قابل رویت است که به عنوان هزینه های ساخت در فرایند قیمت تمام شده قابل رویت است.
 3. از آنجا که ثبت ریز هزینه های پروژه در بانک اطلاعاتی مدیریت پروژه بایستی وجود داشته باشد مبلغ هزینه های نیروی انسانی، مدیریت طرح ، محاسبه طرح و نظارت همانند مدیریت پیمان، کنترل پروژه، هزینه های ستادی و … در طول مدت پروژه قابل محاسبه است.
 4. با وجود فرایند محاسبه قیمت تمام شده، ارائه تخمین قیمت برای پروژه های جدید میسر است. به بیان دیگر برآورد هزینه های پروژه ها در مناقصه میتواند از خروجیهای این فرایند باشد.
 5. در صورتیکه بخشی از کار برون سپاری شده و اصصلاحا به پیمانکاران دسته دوم سپرده شده باشد، مجموعه هزینه های پیمانکاران و یا مشاوران در سیستم قابل دسترس و محاسبه است.
 6. در برخی از موارد اشتراک کاری بین مدیران پروژه وجود دارد. به عنوان مثال یکی از مدیران در ۳ پروژه مشغول به فعالیت میباشد. در پروژه ۱ به عنوان مدیر پیمان، در پروژه ۲ به عنوان مدیر منابع انسانی و در پروژه ۳ به عنوان مدیر کنترل پروژه فعال است. در صورتیکه میزان درصد مشارکت در هر پروژه مشخص باشد سهم هزینه ای این نقش در پروژه ها و میزان کارایی شخص در هر پروژه و سرجمع قابل گزارش گیری میباشد. به بیان دیگر تسهیم هزینه های نیروی انسانی در پروژه ها بایستی قابل محاسبه باشد.

اما ساخت فرایند قیمت تمام شده در نرم افزار BPMS چگونه خواهد بود؟

 • یکی از مشکلات در محاسبه قیمت تمام شده دسترسی به اطلاعات حقوق پرسنل میباشد. اطلاعات حقوق پرسنل در دو حالت ممکن است وجود داشته باشد. در یک حالت که فرمهای حقوق و فیش در نرم افزار BPMS وجود داشته باشد، دسترسی به این اطلاعات راحت است. معمولا هم در یک پروژه که گردش مالی میلیاردی داشته سرجمع حقوق سالانه پرسنل کفایت میکند. بنابراین خیلی نیازی به بیان جزئیات نیست. ممکن است اطلاعات در نرم افزار حقوق و دستمزد مستقل از BPMS وجود داشته باشد. در این صورت بایستی اجازه دسترسی با بانک اطلاعاتی آن و یا دریافت وب سرویس برای محاسبه حقوق وجود داشته باشد.
 • برخی از هزینه های مربوط به قراردادهایی است که با مشاوران و پیمانکاران منعقد شده است. ساختن این فرایند قراردادها و امور پیمان در نرم افزار BPMS کار پیچیده ای نیست و حتی نمونه های مشابه آن ساخته شده و فقط بایستی انتقال داده شود. نهایتا تغییرات جزئی با توجه به نیاز خریدار در زمان کم قابل بروز شدن و کاستامایز کردن است. صورت وضعیتهای تایید شده در این بخش قابل دسترس میباشد.
 • اگر پروژه نیاز به خرید داشته باشد(خرید عمومی، مصالح، مهندسی) فرایند خرید یکی از فرایندهای مهم در قیمت تمام شده پروژه میباشد. ثبت درخواستهای خرید و در نهایت میزان خرید کالا با ارائه گردش کار و روالهای آیین نامه معاملات شرکت، قابل محاسبه خواهد بود. معمولا فرمهای خرید خیلی پیچیده نیست. ممکن است گردش کارها با توجه به آیین نامه معاملات پیچیده گی داشته باشد. تاکنون با نرم افزار BPMS کتیبه چند ۱۰ فرایند خرید ترسیم شده که در صورت نیاز خریداران قابل اشتراک گذاری می‌باشد.
 • وجود داشبوردهای مدیریتی  در نرم افزار BPMS کتیبه شما را قادر میکند تا داشبوردهای مبنی بر شاخصهای مورد نیاز خود جهت رویت هزینه های تمام شده پروژه ها را ببینید.
 • محاسبه قیمت تمام شده پروژه معمولا پس از پایان قرارداد بایستی در دسترس باشد ولی یکی از اصول مدیریتی پروژه این است که در هر لحظه بایستی وضعیت هزینه های پروژه شفاف و قابل رویت باشد.

فرایند محاسبه قیمت تمام شده پروژه برای سایر فعالیتها نیز چیزی کمابیش شبیه همین روال است و در اصل یک رویه دارد. با نرم افزار BPMS کتیبه که قابلیت کاستامایز کردن فرایندها را دارد میتوانیم آن چه مورد نظر شما است در اختیارتان قرار دهیم.

این مطلب دارای 2 نظر است

 1. varjavandadmin

  با درود. ما روشی که برای محاسبه قیمت تمام شده پروژه ها اعلام کردید با استفاده از نرم افزار BPMS ارائه شده است. تحلیل اینکار از سوی مشتری ارائه شده و ما در یک زمان بسیار کم پیاده سازی کردیم. نرم افزار BPMS کتیبه آنقدر منعطف هست که بتوان برای صنایع دیگر نیز قیمت تمام شده را محاسبه کرد. به عنوان مثال هزینه های حقوق و دستمزد در همه مشترک است و یا خرید کالا معمولا در همه پروژه ها دخیل است. اگر در اکسل یا چیزی شبیه به آن تحلیل کار خود را میدانید ما میتوانیم در زمان مناسب این فرایند را با BPMS برایتان نرم افزاری کنیم.
  با سپاس

 2. ایمان

  با سلام. محاسبه قیمت تمام شده پروژه هایی که اعلاک کردید برای پروژه های ساختمانی است؟ برای سایر پروژه ها هم قابل محاسبه هست یا خیر؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *