BI Via BPMS

نقشه راه استفاده ار نرم افزار bpms در جهت خلق BI

امروزه یکی از چالشهای استفاده از bpms خلق BI از طریق نرم افزار bpms است. برای اینکه بیشتر وارد این چالش شوید نگاهی گذرا به روشهای دست یابی به BI از طریق نرم افزار bpms  میکنیم. نرم افزار bpms (نرم افزار مدیریت فرایند کسب و کار) ابزاری است که با توجه به نیاز مشتری قادر به تولید فرایندهای مورد مشتری خواهد بود. نرم افزار BPMS همانند یک ربات است که با توجه به نیاز شما فرایند را تولید میکند. اما صرف خرید نرم افزار bpms تضمینی جهت تولید و اجرای فرایندهای مشتری نیست. شخصی که نرم افزار bpms را میخرد بایستی اجزای فرایندهای خود را بشناسد. البته بدیهی است که ریز فرایند در همان ابتدا قابل شناسایی نیست و قرار هم نیست این اجزاء در همان ابتدا فراهم باشد. ولی دست کم توقع این است که فرمها و گزارشهای مورد نیاز مشتری آماده باشد. کسی که نرم افزار bpms میخواهد بایستی بداند که نرم افزار bpms خودش را با نیازهای مشتری منطبق میکند و اصولا روشی است که با توجه به نیازهای مشتری ساخته میشود.
اگر قرار نباشد مشتری فکر کند که چه چیزی میخواهد بهتر است دنبال خرید نرم افزار استاندارد آماده (Standard Package) باشد. در نرم افزارهای آماده شما بایستی خودتان را با آن انطباق بدهید و نیازی به فکر کردن روی اجزای فرایندها نیست. البته این انتخاب بستگی به شما دارد. برخی از مشتریها در ابتدا نرم افزار آماده خریداری میکنند و برای سالها رضایت نسبی از آن دارند. ولی با توسعه کسب و کار و تخصصی شدن فرایندهای آن دیگر نرم افزار استاندارد جوابگوی نیاز است (مگر آنکه مرتب خودش را بروز کند) چرا که هر مشتری به صورت تخصصی و سلیقه ای که دارد میخواهد کسب و کار خود را مدیریت کند. این تغییرات در نرم افزار استاندارد امکان پذیر نیست و صرف اینکه چند تا فیلد روی فرمها اضافه کنند مقدور نیست. پس اگر دنبال نرم افزار bpms هستید بایستی زمان و انرژی لازم به عنوان مالک فرایند در استفاده از نرم افزار bpms را داشته باشید. چرا که شما به عنوان عضوی از کمیته راهبری نرم افزار bpms هستید. طبیعی است این انرژی در ابتدای کار بایستی از سوی شما بیشتر مصرف شود و هر چه زمان میگذرد با توحه به اجرای هسته اصلی فرایند سنگینی لذت استفاده از نرم افزار bpms از انرژی اولیه که برای کار میگذارید بیشتر خواهد شد.
اگر هم خیلی روالهای تشخیص ریز فرایندها را نمیدانید دست کم بایستی فرمها و گزارشهای مورد نیازتان را بشناسید. فرمها و کزارشهای به لایه های اولیه دستیابی به BI از طریق نرم افزار bpms خواهد بود و استخراج پایگاه دانش صرفا از این روش انجام پذیر است. در این شکی نیست که بزودی نرم افزارهای bpms به عنوان هسته اصلی نرم افزارهای مدیریتی جای خود را بیش از پیش در میان شرکتها و سازمانها باز کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *