دلایل یکپارچگی نرم افزار اتوماسیون اداری و BPMS

دلایل یکپارچگی نرم افزار اتوماسیون اداری و BPMS

یکی از چالشهایی که برای استفاده از نرم افزار اتوماسیون اداری و نرم افزار BPMS وجود دارد این است که آیا الزامی برای یکپارچگی این دو نرم افزار وجود دارد. نرم افزار اتوماسیون اداری که در حوزه ساماندهی مکاتبات قابل بهره برداری است و نرم افزار BPMS هم در حوزه مکانیزاسیون فرایندهای کاری است و شاید در ظاهر ربطی به هم نداشته باشند. بیایید با هم بررسی انجام دهیم تا دلایل یکپارچگی نرم افزار اتوماسیون اداری و BPMS را بررسی کرده و بدانیم اگر نرم افزار اتوماسیون اداری و نرم افزار BPMS از هم جدا باشند سازمان دچار چه مشکلاتی میشود:

 • رابط کاربری چندگانه : اگر دو نرم افزار جدا باشند کاربر برای استفاده از نرم افزار بایستی پروسه آموزشی حداقل دو برابر حالت عادی را بگذراند. دو رابط کاربری که هر دو دارای شکل و ظاهر خاص خود هستند کاربر را دچار دردسر میکند.
 • پروسه احراز هویت جداگانه : برای استفاده از دو نرم افزار دو فضای ورود اطلاعات بایستی در نظر گرفت. هر سیستم دارای نام کاربری مستقل است و با عوض شدن رمز و سایر اطلاعات ممکن است کاربر برای ورود به سیستم دیگر دچار دردسر شود. هر چند با یکپارچگی این فضا با Active Directory این مشکل حل میشود ولی همه این نرم افزارها این قابلیت را ندارند.
 • افزونگی اطلاعات (Redundancy) : به طور قطع برخی از اطلاعات در هر دو نرم افزار به لحاظ منطقی یکسان است ولی به منظر فیزیکی جداگانه ذخیره میشوند. مثلا اطلاعات شرکتهایی که میخواهیم به آنها نامه بزنیم (در نرم افزار اتوماسیون اداری) با اطلاعات شرکتهایی که میخواهیم با آنها قرارداد ببندیم یا فاکتور بزنیم (در نرم افزار BPMS). وجود این افزونگی اطلاعات علاوه بر اشغال فضای سخت افزاری شما صحت اطلاعات مورد نیاز را دچار مشکل میکند. به بیان دیگر این اطلاعات قابل اتصال به هم برای استخراج گزارشهای مدیریتی نیست.
 • عدم وجود کارتابلهای مشترک : هر دو نرم افزار دارای کارتابل مجزا هستند. وجود این کارتابلهای مجزا باعث سردرگمی کاربر میشود. اینکه برای انجام کارهای محول شده دائم بین دو نرم افزار حرکت کنیم برای کاربر مشکل ساز و سخت است.
 • تهیه نسخه پشتیبان از دو نرم افزار به مراتب سخت تر از یک نرم افزار است! هر چند عملیات تهیه نسخه پشتیبان خودکار است ولی نگهداری کردن از یک نسخه پشتیبان ساده تر از دو نسخه است.
 • نرم افزار BPMS درست و حسابی امکان اتصال به نرم افزارهای دیگر سازمان از جمله اتوماسیون اداری را دارد. ولی خواندن از دو بانک اطلاعاتی که حتی ممکن است روی دو سرور جداگانه باشد کند است.

دو بانک اطلاعاتی

خواندن از دو بانک اطلاعاتی به صورت همزمان باعث کاهش کارایی استفاده از دو نرم افزار خواهد شد

مواردی که ذکر شد بخشی از دلایل یکپارچگی نرم افزار اتوماسیون اداری و BPMS است و قطعا دلایل بیشتری برای یکپارچگی نرم افزار اتوماسیون اداری و BPMS وجود دارد که در حوصله این مقاله نیست.

و اما یک سوال مهم : اگر ما قبلا نرم افزار اتوماسیون اداری داشته باشیم با این معضلاتی که اشاره شد چاره چیست؟ پاسخ این است که اگر میتوانید با معضلات اشاره شده کنار بیایید دو نرم افزار مجزا داشته باشید. اما اگر یکپارچگی اطلاعات و راحتی استفاده از نرم افزار مهم است بایستی این دو نرم افزار یکسان باشد. امکان مهاجرت از نرم‌افزارهای اتوماسیون مختلف به نرم افزار اتوماسیون اداری کتیبه وجود دارد و عملیات کانورت اطلاعات با کمترین میزان ریزش اطلاعات توسط ما قابل انجام است. کافی است یک نسخه از بانک اطلاعاتی نرم افزار اتوماسیون اداری قدیمی خود را به ما بدهید تا به لحاظ امکان مهاجرت بررسیهای لازم صورت بگیرد.

این مطلب دارای 2 نظر است

 1. varjavandadmin

  با درود و احترام. به نظرم اینکه از یک بخش از سیستم backup بگیریم و سیستم هم یکپارچه باشد ایده خوبی نیست. اگر منظورتان این است که با این کار میخواهید حجم backup را کمتر کنید باز هم مناسب نیست. در نرم افزار کتیبه به دلیل اینکه فایلها در بانک اطلاعاتی ذخیره نمیشود حجم backup ها کم است. به نظرم منطقی نیست. سیستم یکپارچه است و اگر بخواهیم backup برگردانیم نمیشود نصفش ما یک تاریخ باشد و نصفه دیگرش از جای دیگر!
  با سپاس

 2. محمد جعفری

  اگر بخواهیم فقط از نرم افزار اتماسیون اداری نسخه backup بگیریم در صورتیکه بانک اطلاعاتی یکی باشد سخت تر است. اگر یکی باشند نمیتوان از آنها جداگانه نسخه پشتیبان گرفت. اینطوری که مناسب نیست!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *