DSS EO

DSS چه کاربردی دارد؟

سیستم پشتیبانی از تصمیم (Decision Support System) و یا به طور مخفف DSS ، یک سیستم تصمیم‌گیر تحلیل‌گر بر اساس مجموعه‌ای از اطلاعات و برنامه‌ها می‌باشد. این اطلاعات می‌تواند از داده‌های وارد شده توسط انسان (تراکنشهای ذهنی) و یا از داده‌های تحلیل شده به وسیله یک نرم‌افزار (تراکنش های یک برنامه کامپیوتری) باشد. DSS به طور عموم، در جهت کمک به تصمیم‌گیری انتخاب صحیح یک کار و یا اقدام و در نتیجه بهبود کارایی سیستم استفاده می‌شود.

ارتباط DSS و نرم افزار BPMS :

یکی از اجزای مهم نرم افزار bpms ، موتور گردش کار (Workflow Engine) می‌باشد که همانند تمام سیستم‌های استاندارد گردش کار، بایستی امکان تصمیم‌گیری در هر وضعیت و حالت کار را داشته باشد. در حالت ساده نقاط تصمیم‌گیری با استفاده از مقادیر وارد شده در فرایند جاری قابل انجام باشد ولی در بعضی از موارد اطلاعات مورد نیاز جهت تصمیم‌گیری با استفاده از پردازشهای پیچیده قابل انجام است. هسته اصلی اجرای این پردازشها پیچیده توسط DSS قابل انجام است. به بیان دیگر DSS به عنوان یک جعبه، ورودی‌های لازم را از فرایند اصلی گرفته و بعد از پردازش های لازم، خروجی تولید می‌کند که به عنوان ورودی برای مراحل بعدی فرایند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

DSS
خصوصیات عمومی DSS

۱ – DSS می‌تواند با استفاده از اطلاعات وارد شده در فرایند (توسط کاربر) و مجموعه‌ای از عملیات روی اطلاعات سایر فرایندها كه توسط سیستم های نرم‌افزاری صورت می‌گیرد فرایند را به سمت بهینه سازی سوق دهد. به بیان دیگر تركیبی از قابلیتهای انسانی و رایانه ای در جهت حل مسائل از قابلیت های یک DSS است.
۲ – به گردش كارهایی كه توسط نرم افزار BPMS صورت می‌گیرد، كیفیت و دقت بهتری می‌دهد.
۳ – کاربر می‌تواند، با استفاده از پارامترهای بیرونی كه به DSS تزریق می‌كند رفتار سیستم را بروز كند.
۴ – به كمك وب سرويس ميتوانيد ارتباط ساده تري بين فرايندهاي مختلف ايجاد كنيد.
۵ – با استفاده از سیستمهای یادگیر میتواند در جهت بهینه کردن رفتار فرایند، در جهت بهینه سازی آن پیش برود.

چند مثال از DSS

مثال ۱ – بررسی موجودی انبار در سیستم تامین کالا :
فرض کنید در فرایند درخواست کالا یا تامین کالا میخواهید درخواست کالای خود را وارد نمایید. معمولا در ابتدا اگر کالا در انبار موجود باشد درخواست کالا شما از طریق انبار ارائه میشود و اگر در انبار موجود نباشد از طریق درخواست خرید کالا، نیاز شما تامین خواهد شد. بررسی موجودی انبار به عنوان ورودی گردش کار از طریق DSS تامین میگردد. یا از طریق وب سرویسی که از سیستم انبار موجودی کالا را نمایش میدهد و یا از طریق گزارشاتی که از انبار میگیریم قابل آنالیز خواهد بود.

مثال ۲ – بررسی خوش حسابی مشتری با خواندن وضعیت تراکنشها :
معمولا روشهای مختلفی برای مدیریت مالی و نحوه دریافت و پرداخت با مشتریها وجود دارد. مثلا اگر مشتری بدحساب بوده و چکهای برگشتی زیادی داده باشد، DSS میتواند بر اساس وضعیت مالی آن نوع مشتری را دسته بندی کند. مثلا مشتری خوش حساب یا بد حساب. با هر بار تراکنش مالی با مشتری، DSS مقدار وضعیت خوش حسابی و یا بدحسابی مشتری را بروز میکند تا در تصمیم گیری نحوه معامله با مشتری تحلیل مناسبی به شما بدهد.

این مطلب دارای 6 نظر است

 1. varjavandadmin

  با درود و احترام . ما تجربه ای در مورد gis نداریم و عمدتا در جلسات دمو این موارد بررسی میشود. اگر امکان دسترسی به اطلاعات GIS وجود داشته باشد (از طریق اتصال به DATA و یا وب سرویس) میتوان بر اساس دیتا آن و فرمهایی که با نرم افزار BPMS تولید شده یک سیستم تصمیم یار ارائه کرد. توصیه میکنیم با ما تماس داشته باشید تا مشاور لازم در این خصوص به شما ارائه شود.
  با سپاس

 2. احمد

  با سلام و تشكر، در مورد يك نمونه سيستم تصميم يار در بستر سيستم اطلاعات جغرافيايي GIS ، مطلب يا نمونه كار و نرم افزاري داريد ؟ براي راه اندازي چنين سيستمي كمكي ميتوانيد بكنيد؟ بنده كارشناس GIS هستم

 3. پشتیبانی شبکه

  خیلی مطلب خوبی بود. ممنون
  از به اشتراک گزاری.

 4. ghazale

  ممنون مطالب بسیار عالی بود

 5. varjavandadmin

  خیر. در صورتیکه نرم افزار bpms نسخه حرفه ای را از ما تهیه کنید نیازی به خرید DSS و یا هزینه پنهان دیگری نیست.

 6. عمادالدین لواسانی

  آیا DSS شما در نرم افزار bpms وجود دارد یا اینکه باییستی ماژول جدا خریداری کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *