نرم افزار BPMS ایرانی

نرم افزار BPMS ایرانی یا BPMS خارجی ؟ کدام را انتخاب کنیم؟

با جستجو کلمه کلیدی نرم افزار BPMS نتایج زیادی قابل مشاهده خواهد بود. این نتایج معمولا در دو دسته بندی قابل مقایسه است. یکی BPMS بومی و ایرانی و یکی BPMS خارجی. حال ببینیم کدام از این دو نوع محصول برای سازمان شما مناسب تر است. بر اساس تحقیقاتی که کردیم BPMS های خارجی در قالب BPMS کرک شده، BPMS متن باز (open Source) و BPMS لایسنس دار قابل دسته بندی است. بیایید اجمالی این ۳ نوع BPMS خارجی را بررسی کنیم:

BPMS خارجی لایسنس دار(قانونی)

برای خرید این قبیل BPMS ها معمولا هزینه‌های زیاد ارزی بایستی در نظر گرفت. ضمن اینکه معمولا به دلیل تحریم و مسائل دیگر امکان ارائه نسخه اصلی و اوریجینال آن وجود ندارد. حتی در صورت خرید نیز هزینه ارزی که بایستی پرداخت شود بسیار بالاست و عملا امکان خرید برای بسیاری از شرکتهای خصوصی وجود ندارد. همچنین برخی از سازمان‌ها به طور کلی امکان تهیه نرم افزار خارجی را به لحاظ امنیتی ندارند(مجوز خرید ندارد). نکته دیگر در صورت خرید لایسنس، امکان پشتیبانی نیز به دلیل عدم وجود نمایندگی درست و حسابی وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال شرکت ما، ایمیلی برای شرکت تولید کننده Process Maker ارسال کرد و نحوه پشتیبانی و خرید نرم افزار را جویا شد. نماینده فروش شرکت Process Maker گفت امکان فروش آن به ایران وجود ندارد و بایستی از طریق سایر کشورها نظیر ترکیه یا امارات خرید انجام شود. خودتان هم بایستی پشتیبانی نرم افزار را انجام بدهید. در هر صورت علی رغم قدرت BPMS خارجی، خرید آن ریسک بالایی دارد.

BPMS خارجی قفل شکسته (کرک شده)

این BPMS ها هم از طریق وب و هم از طریق برخی از شرکت‌های نرم افزاری ارائه می‌شوند. این روش استفاده نیز به دلیل عدم پشتیبانی شرکت تولید کننده آن دارای ریسک بالایی است. همچنین مشخص نیست این نرم افزار تا چه زمانی به حیات خود ادامه می‌دهد و هر لحظه ممکن است منقضی (Expire) شود. اگر می‌خواهید از BPMS به عنوان بستر فرایندهای سازمانی به شکل مناسب استفاده کنید ریسک بزرگی می‌کنید اگر BPMS قفل شکسته استفاده کنید. ضمن اینکه در صورت تجارت و تعامل‌های بین المللی، جریمه های سنگینی در انتظار شما خواهد بود. BPMS کرک شده با یک ویندوز کرک شده بسیار متفاوت است. چه به لحاظ هزینه چه به لحاظ قابلیت. بارها شاهد بودیم کارفرمایان برخی ازمشتریانیمان برای پذیرش سیستمهای مدیریت کیفیت پیمانکار مورد ارزیابی تقاضای دریافت نامه‌ای رسمی مبنی بر خرید لایسنس نرم افزار و تاییدیه شرکت را داشته اند.

BPMS خارجی متن باز (Open Source)

معمولا BPMS متن باز دارای قابلیتهای محدودی هستند و جهت استفاده در عملیات پیچیده طراحی نشدند. پس اگر فرایندها و عملیات زیاد و البته پیچیده دارید BPMS متن باز مناسب نیست. یک BPMS مناسب بایستی بتواند قابلیت‌های پردازشی در یک محیط عملیاتی واقعی را داشته باشد. بر اساس تحقیقی که در مورد Process Maker به عنوان یک BPMS خارجی متن باز کردیم، متوجه شدیم این BPMS نسخه‌های مختلف جهت فروش دارد. علاوه بر نسخه متن باز، نسخه استاندارد و حرفه ای هم دارد که با مقایسه ای انجام شده، مشخص گردید قابلیتهای نسخه متن باز آن قابل مقایسه با نسخ دیگر آن نیست. لطفا برای دیدن نتیجه این تحقیق که از سایت Process Maker استخراج شد مقاله Process Maker را ببینید. نسخه اصلی مقاله در سایت ویکی معرفی Process Maker آمده است. البته قبلا در سایت خود Process Maker هم بوده که حذف شده است! همچنین خواندن مقاله BPMS رایگان نیز پیشنهاد می‌شود. حال بیاییم نرم افزار BPMS ایرانی را بررسی کنیم و ببینیم ریسکهای استفاده از آن در مقایسه با BPMS خارجی چگونه است.

نرم افزار BPMS ایرانی

مزیتهای نرم افزار BPMS ایرانی (نرم افزار فرایند ساز) نسبت به خارجی بسیار زیاد است که می‌توان تیتر وار به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مناسب لایسنس: قیمت نرم افزار BPMS ایرانی به هیچ وجه قابل مقایسه با نمونه خارجی آن نیست. شما می‌توانید یک BPMS لایسنس دار ایرانی را به قیمت بسیار پایین نسبت به گونه خارجی آن تهیه کنید. مطمئن باشید با روشهای مختلف خرید BPMS که از سوی شرکت ما ارائه می‌گردد یکی را انتخاب خواهید کرد و مشتری ما خواهید شد.
 • پشتیبانی مناسب: وقتی شما از خود شرکت اصلی تولید کننده BPMS نرم افزار می‌خرید دستکم خیالتان راحت است که پشتیبانی توسط خود کارشناسان آن شرکت انجام می‌شود. شرکتهای در ایران که BPMS خارجی ارائه می‌دهند فقط اپراتور آن هستند. شک نکنید نکات کلیدی استفاده از BPMS را نمی‌توانند درک کنند! نکته مهم دیگر فرایند استقرار BPMS است. فرایند استقرار BPMS با یک نرم افزار استاندارد و آماده متفاوت است. از تجربه شرکت تولید کننده استفاده کنید.
 • ارائه امکانات جدید با نصب نسخ جدید: تکلیف شما با امکانات نرم افزار BPMS ایرانی مشخص است. در نرم افزار BPMS ایرانی مشخص است چه امکاناتی وجود دارد و چه امکاناتی وجود ندارد. می‌توانید به شرکت تولید کننده BPMS درخواست امکانات جدید بدهید. اگر آن شرکت ما باشیم رایگان این امکانات را به شما ارائه می‌دهیم. برای دریافت قابلیتهای BPMS مناسب لطفا نمونه پروپوزال BPMS را ببینید.
 • ارائه فرایندهای مشابه و بومی سازی ساده‌تر: وقتی با یک شرکت ایرانی تولید کننده BPMS کار می‌کنید شما می‌توانید از تجربیات ساخت فرایندهای مشابه شرکت خودتان که در سایر شرکتها استفاده شده، بهره ببرید. کافی است با شرکتی شبیه به شرکت شما کار کرده باشند. دستکم زبان فرایندهای شما را می‌شناسند. آیا این امکان برای یک BPMS خارجی وجود دارد؟
 • ارائه ساختار ذخیره سازی فرایند: یکی از مزایای نرم افزار BPMS کتیبه که صفر تا ۱۰۰ آن توسط کارشناسان شرکت ورجاوند تولید شده این است ساختار ذخیره‌سازی اطلاعات فرایند در اختیار راهبر سیستم  قرار می‌گیرد. هر چند ساختار ذخیره‌سازی نرم افزار BPMS کتیبه از دید ما بهینه است ولی تسلط به ساختار آن امکانات Performance Tuning را در اختیار خریدار قرار می‌دهد تا چالشهای برخورد با داده‌های عظیم (Big Data) را تنظیم کند.

 

این مطلب دارای 4 نظر است

 1. varjavandadmin

  با درود و احترام
  تا پیاده سازی فرایندها در کنار مشتری هستیم و محدودیتی ندارد.

 2. varjavandadmin

  با درود و احترام
  نمیشود گفت قابلیتهای کدام کمتر یا بیشتر است. اما چیزی که مشخص است اینکه bpms ایرانی رو به رشد است و مشتری مدارتر

 3. Ali

  در پشتیبانی bpms ایرانی شکی نیست که بهتر است. ولی به نظر شما قابلیتهای bpmsخارجی هم کمتر است؟

 4. محسن

  اینکه اشاره کردید BPMS ایرانی هستید و در کنار مشتری هستید و فرایندها را پیاده سازی میکنید تا حدی این امکان دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *